Szkółka Roślin Iglastych IGLAKI_PL Warszawa
   
 

Podlewanie roślin iglastych-uwagi praktyczne

źródło: www.iglaki.pl

Wydawałoby się iż nie ma nic prostszego niż dostarczenie wody roślinie. Jak wskazują wieloletnie doświadczenia błędy w podlewaniu roślin zdarzają się często. Błędy te pociągają za sobą wiele konsekwencji, których bardzo łatwo uniknąć stosując kilka zasad.

I.NIE WOLNO ROŚLIN ZRASZAĆ PO ZIELONEJ MASIE- zraszanie po masie oznacza, że:

  1. pomaga się grzybom (które znajdują się zawsze na roślinach podobnie jak bakterie na naszej skórze)w rozmnażaniu. Wytłumaczenie jest bardzo proste:
      - krople wody uderzając w piknidia (skupiska zarodników grzyba) rozbijają je i w ten sposób następuje rozsianie zarodników, woda ponadto świetnie transportuje zarodniki.
      - woda w wysokich temperaturach (a wtedy najczęściej mamy ochotę zraszać rośliny) paruje co sztucznie stwarza takie warunki jak na jesieni (ciepło i wilgotno). Są to idealne warunki dla rozprzestrzeniania się chorób grzybowych.
  2. krople wody padające na roślinę w czasie dużej " operacji " słonecznej działają jak lupa (soczewka).
    Skupione w kropli wody promienie słoneczne parzą roślinę powodując dalsze uszkodzenia mechaniczne. Uszkodzenia brązowieją, zostaje przerwana ciągłość zielonych tkanek i pojedyncze gałązki zaczynają obumierać. W te uszkodzenia wnikają również wszelkie patogeny dla których obumarłe części roślin są znakomitą pożywką.

Błędem jest zatem zraszanie roślin za pomocą zraszaczy przy okazji np.: deszczowania trawnika. Jest to niewątpliwie najtańszy sposób nawadniania ale potencjalnie powodujący wiele problemów. Jeśli taki system nawadniania został zainstalowany na Państwa działce, a jego wymiana nie jest możliwa należy włączać zraszanie jedynie w nocy, gdy temperatura jest najniższa i często opryskiwać rośliny preparatami grzybobójczymi.

Rozwiązanie pozwalające uniknąć problemu jest bardzo proste:

Rośliny należy zawsze podlewać " do korzenia " (nawadnianie: podsiąkowe, kropelkowe lub podlewanie z węża), rośliny same pociągną wodę i uzupełnią ilość płynów.

II.ROŚLINOM NALEŻY DOSTARCZYĆ REGULARNIE WŁAŚCIWĄ ILOŚĆ WODY.

Kluczowym zwrotem jest " dostarczać regularnie właściwą ilość wody " . Niestety nie da się określić w litrach jaka jest właściwa ilość wody dla danej rośliny a także nie można określić jak często należy podlewać rośliny.

O ilości wody i częstotliwości podlewania decydują warunki w jakich roślina rośnie. Inaczej bowiem będzie wysychać ziemia w doniczce na tarasie, a inaczej ziemia wokół rośliny posadzonej do gruntu. Różna będzie również transpiracja wody (parowanie z zielonej masy) u rośliny wystawionej na dużą ekspozycje słoneczną, a inaczej przebiegać proces transpiracji u roślin posadzonych w cieniu. Bardzo duży wpływ na przesychanie gleby mają również wiatry. Ponadto każda gleba różni się tzw. pojemnością wodną co ma bardzo istotny wpływ na częstotliwość i ilość wody jaką należy uzupełnić.

Zbyt niska częstotliwość podlewania lub niedostateczna ilość wody powoduje, że roślina naprzemiennie traci i odzyskuje turgor w tkankach. Nie jest to wskazane, gdyż rośliny mające niski turgor są bardziej narażone na wnikanie patogenów chorobotwórczych i na powstawanie mechanicznych uszkodzeń w zwiędłych zielonych pędach a także w korzeniach.

Rozwiązanie pozwalające uniknąć problemu jest bardzo proste:

Idealna ilość wody jest wtedy gdy gdy czujemy wilgoć w glebie ale nie widzimy wody po ściśnięciu gleby w dłoni. Zapewnić ją można przez:

    - regularne podlewanie (ręczne lub za pomocą systemu nawadniającego)
    - różnicowanie ilości wody dostarczanej roślinie w zależności od warunków atmosferycznych (nie wystarczy raz ustawić systemu nawadnianie w ogrodzie inna ilość wody jest potrzebna roślinom wiosną a inna latem podczas upałów)
    - różnicowanie ilości wody w zależności od warunków (glebowych, słonecznych, temperaturowych i wodnych) panujących w różnych częściach ogrodu lub na balkonach.

III. NALEŻY UNIKAĆ PRZELEWANIA ROŚLIN I SADZENIA ICH W DONICACH BEZ ODPŁYWU WODY.

Rośliny iglaste odpowiednie dla naszej strefy klimatycznej nie są roślinami bagiennymi i nie posiadają korzeni oddechowych (wyjątek stanowi egzotyczny, lecz czasami spotykany w polskich ogrodach cyprysnik błotny &ndash Taxodium distichum. Pozostałe rośliny muszą rosnąć w glebie w której nie wszystkie przestrzenie wypełnione są wodą, co w praktyce oznacza, że wokół systemu korzeniowego znajdują się pewne ilości powietrza niezbędna do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego.

W praktyce można spotykać się z dwoma problemami:

  1. bardzo wysoki poziom wody (woda tuż pod powierzchnią gruntu) lub okresowe zalewanie działki.
  2. Rozwiązanie:

    Ten problem jest trudny do pokonania. Właściwie jedynym rozwiązaniem jest podwyższenie terenu całej działki lub co może być mniej kosztowne jedynie pewnych obszarów np.: poprzez wybudowanie murów oporowych wypełnionych ziemią (sprawdza się na małych działkach) lub usypanie górek. Sadzenie roślin na działkach o bardzo wysokim poziomie wód podskórnych bez wykonania tych czynności w zasadzie jest skazane na niepowodzenie.

  3. sadzenie roślin w doniczkach bez odpływu wody.
  4. Czasami zdarza się, iż w sprzedaży oferowane są doniczki lub skrzynie nie posiadające otworów odpływowych. Najczęściej dotyczy to donic metalowych lub glinianych. Rośliny iglaste nie będą rosnąć w tych warunkach (zgniją od korzenia), a stagnująca woda da bardzo nieprzyjemne doznania zapachowe.

    Rozwiązanie:

    Pojemnik dla rośliny musi mieć otwory odprowadzające wodę - im większy pojemnik tym otwory muszą być większe, lub ich ilość musi być zwiększona. Doniczki dla roślin oprócz otworów powinny mieć na spodzie warstwę drenującą z kamyków i stać na podstawce, aby zapobiec zaciekom na tarasie.

IV. PODLEWANIE ROŚLIN IGLASTYCH W CZASIE ZIMY (dotyczy roślin w doniczkach)

Rośliny iglaste w przeciwieństwie do liściastych (które zrzucają liście) nie przestają w trakcie zimy pobierać wody, gdyż muszą uzupełniać jej ubytki, aby zachować turgor (jędrność) zimozielonych tkanek. Procesy życiowe sa jedynie bardzo zwolnione.

Roślin iglastych w trakcie mrozów się nie podlewa, ale w zimie zdarzają się okresy w których następują ocieplenia. Ocieplenie powoduje wzrost parowania i uaktywnienie procesów życiowych rośliny iglastej, która zaczyna pobierać wodę.

Rośliny iglaste rosnące w gruncie nie wymagają żadnej opieki w tym czasie, gdyż roztapiający się śnieg i lód dostarczają im właściwą ilość wody.

Zwrócenia uwagi wymagają rośliny rosnące w pojemnikach. Pojemniki szczelnie wypełnione roślinami nie pozwalają na osadzanie się śniegu. Czasami również resztki śniegu są usuwane przez ludzi, aby " wydobyć kształt rośliny z pod śniegu ", jest to zrozumiałe, gdyż sadzimy zimozielone rośliny po to aby cieszyć się ich zielenią w okresie zimy. Usuwanie śniegu powoduje jednak, że znika ten naturalny rezerwuar wody, a rośliny nie mogąc jej uzupełnić usychają.

Podobna sytuacja występuje również na balkonach zadaszonych lub w doniczkach znajdujących się w głębi balkonów, gdzie śnieg nie dociera. Jest to główna przyczyna zamierania roślin iglastych w trakcie zimy. Mróz powoduje dużo mniejsze szkody. Do mrozu rośliny iglaste są przystosowane, do braku wody nie.

Rozwiązanie:

  1. usunąć śnieg z roślin, ale w doniczce pod roślinami podłożyć trochę śniegu, który roztopi się, gdy się ociepli.
  2. zamiast zostawiać śnieg w doniczce można rośliny podlewać. W tym miejscu należy jednakże zwrócić uwagę na to, że nawet zimna woda z kranu ma temperaturę +10 st. C co dla roślin znajdujących się na zewnątrz w temperaturze 0 st. C oznacza - wrzątek. Aby nie doznały szoku termicznego należy kubeł z wodą wystawić na balkon i podlać rośliny, gdy temperatura wody zrówna się z otoczeniem.

Na pytanie jaka temperatura powietrza jest właściwa do podlewania odpowiem praktyczną uwagą &ndash podlewać w zimę należy tylko wtedy, gdy to robi przyroda np.: śnieg intensywnie roztapia się lub pada deszcz, a w naszej doniczce jest sucho.

Sadzenia a przesadzanie to nie to samo... Dowiedz się dlaczegoKOLEJNA PORADA:Sadzenie a przesadzanie roślin iglastych

 

 

 

 

 
 
created by ekipa IGLAKI.pl